Library‎ > ‎INET Proceedings‎ > ‎

INET '91


------------------------------------------------------------------- 
                         P R O G R A M 
------------------------------------------------------------------- 

Following is the current INET'91 Program (as per 13.3.1991). 
Additional volunteers to participate in sessions are welcome (contact 
session coordinator or Juha Heinanen <j
...@funet.fi>. 

PARALLEL TRACKS 

Track 1: Application Areas 
Track 2: Technology and Services 
Track 3: Policy Issues 
Track 4: Regional Issues 

MONDAY 17.6 
---------------------------------------------------------------------- 
Tutorials 
        Coordinator: Craig Partridge 
        - Van Jacobson (Lawrence Berkeley Laboratory, USA) 
          "Issues in Gigabit IP Networking" 
        - Daniel Karrenberg (CWI, Netherlands) and Niall O'Reilly 
          (EARN, Netherlands) 
          "Starting a Research Network: Choosing a Strategy" 

TUESDAY 18.6 
---------------------------------------------------------------------- 
8:30-10:30  Plenary Session 
        - Welcome: Frode Greisen (UNI-C) 
        - Keynote Talk: "Europe '92" 
          Horst Huenke (Head of Coordination Operations Division, 
          DG XIII-A2, Commission of the European Communities) 
        - Plenary Talk: "Future Networking and Infrastructure" 
          Robert E. Kahn, (Corporation for National Research Initiatives, USA) 

10:30-11:00 Coffee 

11:00-12:30 Parallel Sessions 1 
        Track 1: Physical Sciences 
                 Coordinator: Brian Carpenter <br
...@cernvax.cern.ch> 
                 - David Williams (CERN, Switzerland-France) 
                   "Worldwide aspects of networking for particle physics" 
                 - Jean-Pierre Peltier (ONERA, France) 
                   "Worldwide aspects of networking for 
                   aerodynamics/fluid computation" 
                 - Lynn F Ten Eyck (SDSC, USA) 
                   "Worldwide aspects of networking for chemical computation" 
        Track 2: Internet Issues 
                 Coordinator: Torben Nielsen <tor
...@foralie.ics.Hawaii.Edu> 
        Track 3: The Role of Commercial Service Providers 
                 Coordinator: Hank Nussbacher <h
...@vm.tau.ac.il> 
                 Presentations by network providers: 
                 - Martin Schoffstall (PSI, USA) 
                 - Rick Adams (Alternet, USA) 
                 - George Abe (Infolan, Europe) 
                 - Dai Davies (IXI, Europe) 
        Track 4: Europe 
                 Coordinator: Dennis Jennings <jenni...@irlearn.bitnet> 
                 - Howard Davies (Univ. of Exeter, Great Brittain) 
                   "The COSINE Perspective on European Networking" 
                 - Rob Blokzijl (NIKHEF, The Netherlands) 
                   "The RIPE Perspective on European Networking" 
                 - Frode Greisen (EARN, Denmark) 
                   "The Regionalisation of EARN" 
12:30-14:00 Lunch 

14:00-15:30 Parallel Sessions 2 
        Track 1: Space Science 
                 Coordinator: Tony Villasenor <villa
...@nsipo.arc.nasa.gov> 
        Track 3: The Role of Commercial Service Providers 
                 Presentation by network provider: 
                 - Al Weis (ANS, USA) 
                 Panel: 
                 - Rob Blozkzijl, John Devoil, Martin Schoffstall, 
                   Al Weis, Stephen Wolff 
        Track 4: Eastern Europe 
                 Coordinator: Peter Bakonyi <h25...@ella.hu> 
                   Soviet Union - Valerij Udalov 
                   Hungary - Laszlo Csaba 
                   Poland - Daniel Bem 
                   CSFR - Jan Gruntorad 
                   Bulgaria - Kiril Boyanov 

15:30-16:00 Coffee 

16:00-17:30 Parallel Sessions 3 
        Track 1: Education 
                 Coordinator: Hideo Aiso <a
...@sfc.keio.ac.jp> 
        Track 2: Collaboration Technologies 
                 Coordinator: Glenn Ricart <gric...@dcsc.umd.edu> 
        Track 4: Asia & Pacific Rim 
                 Coordinator: Bob Kummerfeld <b
...@cs.su.oz.au> 

WEDNESDAY 19.6 
---------------------------------------------------------------------- 
9:00-10:30  Announcements, Keynote and Plenary Talks (15 min + 2 x 45 min) 
        - Keynote talk: "High Performance Computing and Communications" 
          Gene Wong, Associate Director 
          Office of Science and Technology, The White House, USA 
        - Plenary Talk: Paul van Binst (University of Brussels) 
          "Future of Networking in Europe" 

10:30-11:00 Coffee 

11:00-12:30 Parallel Sessions 4 
        Track 1: Library 
                 Coordinator: Paul Peters <pad
...@umdc.umd.edu> 
        Track 2: Technologies of the 90s 
                 Coordinator: Christian Huitema 
                 <Christian.Huit...@mirsa.inria.fr> 
        Track 4: North America 
                 - Ira Fuchs, Session Chairman (Princeton Univ., USA) 
                 - Guy Almes (Rice Univ., USA) 
                 - Steve Wolff (NSF, USA) 

12:30-13:30 Lunch 

13:30-15:00 Parallel Sessions 5 
        Track 2: Mail and Directory Services 
                 Coordinator: Alf Hansen <han...@cs.wisc.edu> 
                 - Shoichiro Asano (U of Tokyo, Japan) 
                   "Japanese Inter-university Mail Service" 
                 - Robert Hagens (UW-Madison, USA) 
                   "Common User-Interfaces for multi protocol 
                    mail-services, case: the ECI project" 
                 - Erik Huizer (SURFnet, The Netherlands) 
                   "European OSI Directory Services, Paradise or 
                    Fata Margana?" 
        Track 3: Open Scholarly Communication vs. Telecommunications Policy 
                 Coordinator: David Kunkel <kun
...@psi.com> 
        Track 4: Latin America 
                 Coordinator: Florencio I Utreras <FUTRE
...@UCHCECVM.BITNET> 
                 - Roberto Loran (Puerto Rico) 
                   "The Puerto Rican Universities Network" 
                 - Edgar Zorrila (Venezuela) 
                   "Internetworking over X.25: The Network in Venezuela" 
                 - Guy de Teramond (Costa Rica) 
                   "A Satellite Internet for Latin America" 
                 - Victor Cid (Chile) 
                   "The Chilean Academic and Research Network" 
                 - Florencio Utreras (Chile) 
                   "SIRIAC: A Latin American Networking Initiative" 

15:00-15:30 Coffee 

15:30-17:00 Parallel Sessions 6 
        Track 1: Workstation Teleconferencing 
                 Coordinator: Peter Kirstein <P.Kirst...@cs.ucl.ac.uk> 
        Track 2: Networks and Network Services of Year 2000 
                 Coordinator: Richard Mandelbaum <r
...@tsar.cc.rochester.edu> 
                 - Tony Rutkowski (CERN, CH) 
                 "** Title not known yet" 
                 -  ** looking for two more 
        Track 3: CCIRN and Global Networking 
                 Coordinator: Kees Neggers <negg...@surfnet.nl> 
        Track 4: Special Issues for the Third World 
                 Coordinator: Werner Zorn <z
...@ira.uka.de> 

19:00-        Conference Dinner including a Dinner Talk 
        - Dinner talk: Charles Brownstein (Federal Networking Council, USA) 
          "Impact of Networking on Science" 

THURSDAY 20.6 
---------------------------------------------------------------------- 
9:00-10:30  Plenary talk and Rapporteur session 
        - Plenary Talk: Jun Murai (Keio Univ, Japan) 
          "Evolution, Technology, and Future of Japanese Research Networks" 
        - Rapporteur coordinator: Mike Roberts <robe
...@educom.edu> 

10:30-11:00 Coffee 

11:00-12:30 Rapporteur Session continues, a Panel, and Closing 
        - Rapporteur coordinator: Mike Roberts <robe
...@educom.edu> 
        - Panel on "Pressing needs and things to do" 
           - Steven Goldstein (NSF, USA), panel chairman 
           - Panel members: 
              - Mats Brunell (NORDUNET, Sweden) 
              - Erik Huitzer (SURFnet, The Netherlands) 
              - Tadoa Takahashi (PRP, Brazil) 
              - Florencio Utreras (U de Chile, Chile) 
              - Erik Naggum (Naggum Software, Norway) 
        - Closing: Larry Landweber (UW-Madison, USA) 

12:30-13:30 Lunch